Årsmötet 21 februari 2023 /för 2022)

Glädjande nog växer vår förening så det knakar. Det märktes tydligt på vårt årsmöte. Vi ca 30 stycken som trängdes i Folkuniversitetets lokal på Slaggatan 8 i Falun
Mötet började som síg bör med den allvarligare delen. Monica valdes till ordförande och Eva Peras valdes till sekreterare för mötet. Det rullade på enligt dagordningen.

Här strålar Monica i sin roll som ordförande medan Eva tar uppgiften som sekreterare på fullaste allvar

Vi uppehöll oss lite längre vid verksamhetsberättelsen. Det är ju det som är föreningens stomme. Vi har gjort en hel del under 2022. Marie berättade om vår ekonomiska situation och revisorerna yrkade på att styrelsen skulle få ansvarsfrihet då räkenskaperna befinner sig i mycket god ordning Vi avtackade två styrelsemedlemmar (Anne-Marie Hammar och Britta Haag). Carin Hammarström invaldes som ny suppleant. Nuvarande styrelse består av Monica Borg, Marianne Björnfot-Cohen, Marie Ganters, Eva Peras, Ingegerd Permalm, Pia Witt och nyvalda Carin Hammarström. Vi ser fram emot att få jobba tillsammans. Hans Hansson och Curt Winberg kvarstår som revisorer och valberedningen består av Rolf Cederberg och Göran Ganters. Inga övriga frågor var inlämnade varför mötet avslutades

här vänder sig några medlemmar för att höra revisorn kloka ord

Nu var det att gå över till den ännu roligare delen av kvällen. Film, Godis, Frukt och dryck. Ett lotteri var också en av höjdpunkterna. Tre fina vinster fanns att vinna. Vinsterna var utvalda med omsoerg. Ätliga saker men olika i påsarna. Marie och Eva hade lagt ner mycket jobb på att få till det. Tre lyckliga vinnare blev det således. Lite stim och snack blev det innan alla bänkade sig för filmen. ”Un sogno italiano” En riktig feel-good-film baserad på verkligheten.
Lite snack om kommande program blev det naturligtvis och resan till Stockholm den 22 mars är i det närmaste fullbokad. I maj har vi balsamvinägerprovning
Och till hösten väntar una grande festa Vi har 15-årsjubleum mm
Styrelsen tackar för förtroendet att verka för denna härliga förening

Det här inlägget postades i Uncategorized. Bokmärk permalänken.